close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 listopada 2018

  11 listopada br. w Tartu, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbył się koncert jazzowy zorganizowany przez Ambasadę RP w Tallinnie.

  Występ wiodącego polskiego muzyka jazzowego młodego pokolenia Sławka Jaskułke z sextetem miał miejsce w prestiżowym budynku Estońskiego Muzeum Narodowego, w obecności Ambasadora RP G. Kozłowskiego, burmistrza Tartu Urmasa Klaasa, oraz przedstawicieli lokalnych elit politycznych i świata kultury. Zaprezentowany w ramach festiwalu IDeeJazz program muzyczny „Komeda recomposed”, inspirowany muzyką filmową wybitnego polskiego kompozytora z lat 60. XX wieku Krzysztofa Komedy, przyciągnął także licznych przedstawicieli tartuskiej Polonii. Koncert był równocześnie prezentem Polski dla Estonii na obchodzony 11 listopada Dzień Ojca.


   

  Władze Tartu dodatkowo uczciły Narodowe Święto Niepodległości, wywieszając na Raekoja plats polską, biało-czerwoną flagę. Kuranty na wieży zegarowej ratusza przez cały dzień wybijały melodię poloneza a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” M.K. Ogińskiego.


   

  W swoim przemówieniu Ambasador RP G. Kozłowski podkreślił silne historyczne więzi Polski z Tartu oraz podziękował władzom miasta za niezwykłe uczczenie Narodowego Święta Niepodległości.

   

  Koncert w Tartu był częścią szeregu wydarzeń składających się na Polski Tydzień Niepodległości na terenie całej Estonii.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: