close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  11 listopada Polska obchodzi Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku ma ono szczególny charakter ze względu na okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ambasada RP w Tallinnie obchodzi to radosne święto wraz z estońskimi przyjaciółmi. Przez cały 2018 rok w całej Estonii odbywa się szereg wydarzeń jubileuszowych. Ich kulminacja przypada na najbliższe dni.

  11 listopada br. o 10:30 będziemy w Tallinnie świadkami niezwykłego wydarzenia: premier Juri Ratas z członkami rządu i chórem Kancelarii Premiera odśpiewa hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczorem na placu Vabaduse rozbłyśnie iluminacja świetlna w kolorach polskiej flagi: białym i czerwonym.

   

  Tego samego dnia, o 18:00 w Tartu odbędzie się w ramach festiwalu IDeeJazz koncert jazzowy wiodącego polskiego muzyka młodego pokolenia Sławka Jaskułke z sextetem, którzy zagrają program „Komeda recomposed” prezentujący muzykę filmową wybitnego polskiego kompozytora z lat60. XX wieku Krzysztofa Komedy. Koncert jest równocześnie prezentem Polski dla Estonii na obchodzony 11 listopada Dzień Ojca. Władze miasta dodatkowo uczczą Narodowe Święto Niepodległości, wywieszając na Raekoja plats polską, biało-czerwoną flagę. Dodatkowo dzwony na wieży zegarowej ratusza o 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 i 21.00 wybijać będą melodię poloneza a-moll Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego.

   

  Oficjalne obchody odbędą się 12 listopada w Narwie z udziałem prezydent Kersti Kaljulaid. W budynku Narva College o 19:00 odbędzie się koncert Sławek Jaskułke Sextet, któremu towarzyszyć będzie recepcja z udziałem przedstawicieli estońskich władz państwowych, władz lokalnych, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli świata nauki i kultury. Zaprezentowana będziejubileuszowa wystawa „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” opracowana przez Estońskie Archiwum Państwowe.  

   

  W tych dniach odbywa się też w całym kraju szereg imprez towarzyszących, które łącznie z głównymi wydarzenia składają się na Polski Tydzień Niepodległości.

   

  W Haapsalu w Laanemaa Raamatukogu od 8 listopada prezentowana jest wystawa dokumentująca współpracę Läänemaa Kaitsellit z Ligą Obrony Kraju i Polskimi Drużynami Strzeleckimi oraz kolekcja portretów jednego z ojców niepodległości Polski, marszałka Józefa Piłsudskiego z teki malarskiej Augusta Pulsta.  Wystawa będzie dostępna do 8 grudnia.   

   

  W Bibliotece Miejskiej w Tartu 14 listopada odbędzie się wernisaż wystawy „100 lat literatury polskiej w tłumaczeniu i wydaniach estońskich”. Wiodącym wątkiem jest ekspozycja serii z dwudziestolecia międzywojennego „Poola Biblioteek” pod redakcją Bernharda Linde oraz dorobku Hendrik Lindepuu Kirjastus. Wydarzenie jest dedykowane także jubileuszowi 60-lecia wybitnego tłumacza literaury polskiej Hendrika Lindepuu.

   

  W Pärnu obchody organizuje Muzeum Sztuki Współczesnej we współpracy z Urzędem Miasta, łącząc je z obchodami 100-lecia Republiki Łotewskiej. 15 listopada odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy „Building with Light and Water”, prezentującej współczesną polską i łotewską architekturę. Wystawa będzie okazją do dyskusji w gronie architektów estońskich, polskich i łotewskich nad wizją architektury w XXI w. Organizowany jest też przegląd kina polskiego i łotewskiego.  

   

  16 listopada w Tallinnie odbędzie się z inicjatywy Estońskiego Związku Literatów odbędzie się polski wieczór literacki.

   

  ……….

   

  Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – Polska odzyskała suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  W następstwie działań zaborców (Rosji, Prus i Austro-Węgier) w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

   

  Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

   

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: