close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 listopada 2018

  24 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczystość wzajemnego przekazania tradycyjnych estońskich i polskich instrumentów: kannel i cymbałów. Była to kulminacja wspólnego projektu ministerstw kultury obu państw realizowanego z inicjatywy Ambasady RP w Tallinnie w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski i Estonii.

  W wydarzeniu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Przewodniczący Komitetu Sterującego EV100 – Rządowego Biura ds. Obchodów Stulecia Estonii Toomas Kiho, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Kultury Republiki Estońskiej Heili Jõe, ambasador RP w Republice Estońskiej Grzegorz Kozłowski i ambasador RE w Rzeczypospolitej Polskiej Martin Roger. Uroczystość obyła się w ramach jesiennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, dedykowanej obu instrumentom.

   

  Uroczystość stanowiła zapowiedź wieloletniej współpracy między Instytutem Muzyki i Tańca a Estońskim Centrum Muzyki Tradycyjnej w Viljandi, które będą sprawowały pieczę nad instrumentami i programem edukacyjnym. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja estońskiej i polskiej muzyki tradycyjnej wykonywanej na kannel i cymbałach, znanej dotąd jedynie wąskiemu kręgowi specjalistów.

   

  Minister J. Sellin podziękował instytucjom zaangażowanym w  realizację projektu: Instytutowi Muzyki i Tańca, Estońskiemu Centrum Muzyki Tradycyjnej w Viljandi, Ambasadzie RP w Tallinnie, Ministerstwu Kultury Republiki Estońskiej, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Estońskiemu Biuru Rządowemu Obchodów EV 100, Biuru Programu „Niepodległa” oraz Fundacji Wszystkie Mazurki Świata.

   

  Po uroczystości odbył się koncert z udziałem polskich i estońskich uczestników projektu, w którym wystąpili m.in. Marek Kruczek, Fryderyk Kruczek, Jerzy Panek, Andrzej Baran, Szymon Tadla (cymbały), Janusz Prusinowski (skrzypce), Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Väljaots (kannel) oraz zespół młodzieżowy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo. Zwieńczeniem wieczoru była polsko-estońska Noc Tańca.

   

  Muzycy z Estonii byli specjalnymi gośćmi tegorocznej jesiennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, podczas którego przeprowadzili szereg warsztatów instrumentalnych i tanecznych.

  20181124_kannel_cymbaly_(13)
  20181124_kannel_cymbaly_(1)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: