close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 października 2018

  Dyplomy wręczono w Międzynarodowym Dniu Muzyki w siedzibie estońskiego rządu.

  Jednym z elementów obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki w Estonii było spotkanie najważniejszych podmiotów, odpowiedzialnych za organizację głównego przedsięwzięcia muzycznego EV 100. 1 października 2018 roku w siedzibie Kancelarii Premiera RE wręczono instytucjonalne i personalne dyplomy podziękowania za udział w trwającym 4 lata projekcie „Iga lapsel oma pill” (Instrument dla każdego dziecka), uznanym jednocześnie za największy prezent muzyczny na jubileusz stulecia Republiki Estońskiej. Statystyki w skali estońskiej są imponujące: zgromadzono blisko 2 000 000,00 EUR, ponad 3000 instrumentów klasycznych i tradycyjnych trafiło do dzieci i młodzieży, przedszkoli, centrów edukacji muzycznej i orkiestr na terenie całej Estonii.

   

  Przy okazji akcji Rządowego Biura Obchodów EV 100 „Instrument dla każdego dziecka”, z inicjatywy i przy udziale Ambasady RP w Tallinnie, realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwo Kultury RE projekt „Instrument narodowy na stulecie: Polska – Estonia”. W jego ramach zaplanowano od lipca 2018 do grudnia 2020 cykle warsztatów, wypraw badawczych oraz koncertów, których celem jest wzajemne przybliżenie tradycji muzycznych Polski i Estonii. Polskie cymbały i estoński kannel zostaną przekazane odpowiednio Estońskiemu Centrum Muzyki Źródeł w Viljandi i polskiemu Instytutowi Muzyki i Tańca podczas koncertu finałowego jesiennej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 24 listopada 2018 roku w Warszawie. Projektowi towarzyszy szereg długofalowych działań edukacyjnych i artystycznych. Zamiarem obu ministerstw jest jego kontynuacja w latach następnych oraz – w wypadku MK RE - przeniesienie danego modelu współpracy przy odkrywaniu tradycji muzycznych krajów partnerskich na inne państwa.

   

  List dziękczynny wręczyli ambasadorowi RP Grzegorzowi Kozłowskiemu sekretarz stanu w Kancelarii Premiera RE Heiki Loot oraz dyrektor Rządowego Biura Obchodów EV100 Janus Rohumaa.

   

  Ambasada RP w Tallinnie jest pierwszą misją dyplomatyczną w Republice Estońskiej, która wyszła z inicjatywą umiędzynarodowienia projektu EV 100 „Instrument dla każdego dziecka”. Znalezienie się w gronie najważniejszych donatorów i współtwórców szlachetnej, potrzebnej społecznie i nośnej medialnie akcji, która objęła całą Estonię jest wyjątkowym wyróżnieniem.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: