close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 września 2018

  W dniach 29-31 sierpnia wizytę w Tallinnie złożył ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, odbywający rejs z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP. Trasa rejsu wiedzie szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej. Tallinn był pierwszym portem, do którego zawinął okręt.

  Ambasada RP była współorganizatorem wizyty, podczas której wydano uroczyste przyjęcie na pokładzie okrętu, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli estońskich władz cywilnych i wojskowych, w tym dowódcy estońskiej Marynarki Wojennej komandora Peetera Ivaska. Zastępca Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Zygmunt Białogłowski wraz z dowództwem okrętu i Ambasadorem RP złożył wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ucieczkę ORP Orzeł z portu w Tallinnie 17 września 1939 roku: w porcie wojskowym oraz na Starym Mieście. Zorganizowano też zwiedzanie statku dla miejscowej Polonii.  

   

   

  ORP „Czernicki” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: