close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 października 2018

  W ramach obchodów rocznicowych, w celu spotkania tradycji obu narodów, władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały – opisane w „Koncercie Jankiela” i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny.

  Cymbały są silnie związane z tradycją krajów słowiańskich i bałtyckich i stanowią wizytówkę tradycji muzycznych na pograniczach kulturowych. Wraz z przekazaniem instrumentów obydwa kraje postanowiły podjąć próbę wzajemnego poznania tradycji muzycznych i związanego z nimi kontekstu kulturowego.

   

  Uroczyste przekazanie instrumentów nastąpi 24 listopada 2018 roku podczas jesiennej edycji festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Budowniczowie instrumentu, który zostanie podarowany Estonii – Marek Kruczek i Jerzy Panek z Futomy to znani muzycy z Podkarpacia.

   

  Przekazanie instrumentów jest częścią, zapoczątkowanego w 2018 roku, wieloletniego projektu współpracy pomiędzy polskim Instytutem Muzyki i Tańca a Estońskim Centrum Muzyki Tradycyjnej. W ramach projektu, w lipcu 2018 roku odbyła się wizyta studyjna estońskich muzyków w Polsce. W dniach 15-19 lipca 2018 r. Ann Maria Piho, Maarja Sarv i Katariina Tirmaste przybyły do wsi Futoma na Rzeszowszczyźnie, by uczyć się gry na cymbałach i doświadczyć jak instrument ten funkcjonuje w kapeli. Nauczycielami byli zarówno mistrzowie starszego i średniego pokolenia – Stanisław Szajna i Marek Kruczek,  jak i młodzi cymbaliści, grający muzykę „po dziadkach” – Andrzej Baran i Szymon Tadla. Estońskie uczestniczki projektu odwiedziły również pracownię Marka Kruczka i Jerzego Panka, w której powstają cymbały, które zostaną ofiarowane Estonii. Podczas wizyty Ann Maria, Katariina i Maarja nauczyły się pierwszych melodii – polek, krakowiaków, walczyków i chodzonych, grywały je razem i osobno, solo i z kapelą (na wieczornych spotkaniach muzycznych pojawiał się skład „klasycznej” kapeli rzeszowskiej, czyli skrzypce, II skrzypce (sekund), kontrabas i oczywiście cymbały. Przewodnikiem i organizatorem tej części projektu był Janusz Prusinowski, muzykujący zarówno na cymbałach jak i na skrzypcach.

   

  W dniach 10-14 października 2018 roku odbyła się rewizyta muzyków z Polski w Estonii. Andrzej Baran, Fryderyk Kruczek, Szymon Tadla i Janusz Prusinowski udali się do pracowni, w której powstają estońskie kannel w Kandlekoda, spotkali się z mistrzem gry na kannel Raitem Pihlapem i podjęli próbę nauki gry na tych instrumentach. Polscy artyści poprowadzili też warsztaty muzyki rzeszowskiej wEstońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie oraz w Estońskim Centrum Muzyki Tradycyjnej w Viljandi. Zagrali także koncerty: w klubie tanecznym w Tallinie, w Centrum Muzyki Tradycyjnej w Viljandi, na Festiwalu Tańca Sabatants w Tartu oraz na Festiwalu Kannel w Tallinie.

   

  Projekt „Tradycyjny instrument narodowy na stulecie. Polska – Estonia", realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, finansowany jest z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami i współorganizatorami projektu są Centrum Muzyki Tradycyjnej w Viljandi, Ambasada RP w Tallinnie oraz Estońskie Ministerstwo Kultury.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: