close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 września 2018

  Jak co roku 17 września, w rocznicę ucieczki ORP Orzeł z portu w Tallinnie w 1939 roku, odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W tym roku wziął w nich udział przebywający z wizytą w Republice Estońskiej Sekretarz Stanu w MON Tomasz Zdzikot.

  Delegacja MON złożyła wieńce pod dwiema tablicami upamiętniającymi ORP Orzeł: w porcie wojennym i na Starym Mieście. Wzięła też udział w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP i attaché obrony dla przedstawicieli miejscowych władz i korpusu dyplomatycznego. Uroczystość zorganizowano tradycyjnie w siedzibie Estońskiego Muzeum Wojny w podstołecznym Viimsi, w którym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona marszałkowi J. Piłsudskiemu. W trakcie uroczystości zaprezentowano wystawę pt. „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”, której istotną część stanowi dokumentacja intensywnej współpracy wojskowej między obu państwami w okresie międzywojennym.

   

  W obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz cywilnych i wojskowych, na czele z ministrem obrony Juri Luikiem i dowódcą Estońskich Sił Zbrojnych gen. Riho Terrasem.

   

  Min. T. Zdzikot odbył też rozmowy w Ministerstwie Obrony Republiki Estońskiej. Głównym tematem spotkania z sekretarzem stałym MON Kristjanem Prikkiem były kwestie cyberbezpieczeństwa. Minister odwiedził też Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO.  

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: