close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 sierpnia 2018

  26 sierpnia br. w Haapsalu odbyła się kolejna edycja dorocznej gry miejskiej „Elustiili maraton", której celem jest odkrywanie przez mieszkańców miejsc kluczowych dla tożsamości miasta.

  Po raz kolejny udział w grze wzięła ambasada RP, która we współpracy z żeńskimi formacjami Ligi Obrony Kraju – Naiskodukaitse, promowała postać wybitnej Polki Marii Kruszewskiej – Laidoner (1888-1978), jednej z ikon dwudziestolecia międzywojennego, żony generała Johana Laidonera i zarazem Pierwszej Damy Pierwszej Republiki Estońskiej. Punkt informacyjno-zadaniowy w miejscu zamieszkania Marii Kruszewskiej – Laidoner odwiedziło kilkaset osób, które mogły zapoznać się z jej piękną, a zarazem tragiczną biografią, obejmującą m.in. deportację w 1940 roku w głąb ZSRR, gdzie zginął jej mąż, jeden z współtwórców państwowości Estonii.

   

  Miejscowe Centrum Kultury zorganizowało też spacer z przewodnikiem - archiwistą Kalevem Jago po Haapsalu śladami Marii Kruszewskiej-Laidoner. Uczestników gry miejskiej witała „osobiście” Maria Kruszewska w stroju z epoki, która czytała swoją korespondencję z okresu dwudziestolecia i częstowała polskimi jabłkami. Wśród graczy wylosowano nagrody ufundowane przez placówkę: książkę kucharską z przepisami Marii Kruszewskiej – Laidoner oraz publikacje promocyjne.

   

  W trakcie zeszłorocznej edycji wydarzenia odremontowano część fasady będącego wówczas w fatalnym stanie technicznym domu Marii Kruszewskiej-Laidoner, do czego często odwoływali się uczestnicy odwiedzający w  tym roku punkt informacyjno-zadaniowy placówki.

  IMG_20180826_141517
  IMG_20180826_134956

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: