close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 sierpnia 2018

  Polska była partnerem tegorocznej edycji Festiwalu Kawiarń, który odbył się na wyspie Hiiumaa w dniach 2-5 sierpnia. To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Estonii.

  Ideą festiwalu jest tworzenie kawiarń ad hoc, często w prywatnych gospodarstwach i mieszkaniach, a poprzez to promocja miejscowej tradycji i kultury. W kilku z 26 kawiarń festiwalowych obecne były polskie akcenty. W kawiarni Mesila, otwartej w gospodarstwie pszczelarskim, zaprezentowano wystawę ilustracji do wydanej w Estonii książki „Pszczoły” polskiego grafika Piotra Sochy. Wystawa dedykowana jest obchodom stulecia niepodległości Estonii i odwołuje się do słynnej metafory estońskiego poety Juhana Liiva, w której porównuje ojczyznę do drzewa miododajnego. Promowano też przepis na miodownik. W innej kawiarni, prowadzonej przez ochotniczą Ligę Obrony Kaitsellit, promowano postać Polki Marii Kruszewskiej – Laidoner, żony generała Johana Laidonera i Pierwszej Damy Pierwszej Republiki Estońskiej w okresie międzywojennym poprzez prezentację przepisów kulinarnych jej autorstwa.

   

   

  W swoim wystąpieniu podczas inauguracji festiwalu Chargé d’Affaires a.i. Tomasz Szeratics wskazał na związki polsko-estońskie w dziedzinie kultury. Podkreślił, iż obyczaj kawiarniany został wprowadzony na wyspę Hiiumaa (skąd rozprzestrzenił się na całą Estonię) przez barona Otto Ludwiga von Ungern-Sternberga, jednego z najbliższych współpracowników ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, który po zakończeniu kariery politycznej osiadł na wyspie, gdzie promował zaszczepione w Polsce ideały oświeceniowe.

  _Z3I1879-S
  _Z3I1675

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: