close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 września 2017

  Wydarzeniu towarzyszyły obchody Święta Wojska Polskiego w Estońskim Muzeum Wojny, w ramach których Ambasador RP otworzył ekspozycję „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”.

  Dzień 18 września przebiegł w Estonii pod znakiem obchodów rocznicy ucieczki ORP „Orzeł” z portu w Tallinnie z 17 na 18 września 1939 roku. Zgodnie z tradycją ambasador RP dr Robert Filipczak wraz z attaché obrony RP płk. Ryszardem Zającem złożyli wieńce przy upamiętniających to wydarzenie tablicach, usytuowanych w porcie wojskowym oraz na ścianie Estońskiego Muzeum Morskiego w Tallinnie. Hołd oddali także dowódca Estońskich Sił Obrony gen. Riho Terras, korpus attaché obrony akredytowanych w Tallinnie oraz przedstawiciele Związku Polaków w Estonii „Polonia”.

   

   

   

   

   

  Ambasador RP, zwracając się do uczestników ceremonii, przypomniał przebieg zdarzeń z dnia 17 września 1939 roku – z jednej strony agresję sowiecką na Polskę – z drugiej – heroiczny gest Estończyków, którzy udzielili pomocy polskim żołnierzom, umożliwiając tym samym  ucieczkę ORP „Orzeł” z Tallinna. Uroczystą oprawę wydarzenia w porcie i przy Estońskim Muzeum Morskim zapewnił Batalion Ochrony Sił Obrony RE, który wystawił wartę honorową oraz Orkiestra SO RE pod dowództwem kpt. Peetera Saana.

   

   

   

   

   

  Zwieńczeniem uroczystości była wydana przez attaché obrony RP recepcja z okazji Święta Wojska Polskiego. Zgodnie z tradycją jego obchody w Estonii przeniesiono z 15 sierpnia na 18 września. W spotkaniu uczestniczyli attaché obrony akredytowani w Estonii, oficerowie WP służący w BALDEFCOL, przedstawiciele SO RE oraz formacji męskich i żeńskich Kaitseliit (LOK RE), korpusu dyplomatycznego, kierownictwa MSZ RE oraz dyrekcji Estońskiego Muzeum Wojny, Muzeum Okupacji, Muzeum Historii Estonii, Instytutu Pamięci Narodowej a także przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej.

   

   

   

   

  Wyjątkowy wymiar wydarzeniu nadało włączenie do jego programu prezentacji wystawy „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”, eksponowanej w Estońskim Muzeum Wojny od 16 sierpnia do 30 września 2017 roku. Ambasador RP w Tallinie, nawiązując do kontekstu obchodów Roku Józefa Piłsudskiego 2017, podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o polskim mężu stanu i roli, jaką odegrał w kształtowaniu mapy Europy Środkowo-Wschodniej po roku 1918 i przełomowym 1920. Zwrócił także uwagę na znaczenie etosu marszałka Józefa Piłsudskiego dla kształtowania świadomości Polaków, zwłaszcza  pokolenia 80, którego marzenia o wolnej, silnej, demokratycznej Polsce dzięki szczególnej determinacji stały się rzeczywistością.  Ambasador złożył szczególne podziękowanie na ręce dyrektora Estońskiego Muzeum Wojny im. gen. Johana Laidonera, wskazując przy tym na symboliczny wymiar miejsca ekspozycji, które określane jest mianem „kuźni” przyjaźni polsko-estońskiej, trwającej od  uzyskania przez Estonię i odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918.

   

   

  Wystawa MSZ RP, przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, eksponowana była dotychczas w Tallinnie (przy okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja), Tartu (w BALDEFCOL), Viljandi (Muzeum Viljandi) oraz Haapsalu (Centrum Kultury i Sztuki). Miejsce ostatniej z zaplanowanych przez Ambasadę RP na jubileuszowy rok 2017 prezentacji zostało wybrane celowo. W Estońskim Muzeum Wojny im. gen. Johana Laidonera umieszczona jest tablica upamiętniająca zasługi marszałka dla I Republiki Estońskiej. Sam pałac, będący w przeszłości letnią rezydencją Marii Kruszewskiej-Laidoner i gen. Johana Laidonera, jest "sercem" Viimsi - gminy partnerskiej Sulejówka.

   

   

  Ambasada RP zaprojektowała obchody Roku Józefa Piłsudskiego w Estonii jako cykl wydarzeń obejmujących poza stolicą także centra regionalne - wszystkie miejsca ekspozycji „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” ściśle łączą się z historią stosunków polsko-estońskich w dwudziestoleciu międzywojennym lub okresie powojennym. Wernisaż w Viimsi  skupił zarówno elity wojskowe, jak i polityczne Estonii oraz partnerów regionalnych współpracujących z placówką przy propagowaniu dorobku marszałka Józefa Piłsudskiego. Pozwolił jednocześnie na podsumowanie działań dotychczasowych i stał się impulsem do nakreślenia perspektywy możliwych wspólnych wydarzeń obchodów EV 100 i Niepodległej.

   

  IMG_9324
  IMG_9307
  IMG_9281
  IMG_9285

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: