close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 maja 2017

  10 maja br. w jednej z reprezentacyjnych sal przy Rynku Starego Miasta w Tallinnie odbyło się doroczne przyjęcie z okazji święta Narodowego 3 Maja. Na zaproszenie Ambasady RP w Tallinnie licznie przybyli przedstawicieli administracji państwowej, samorządowej, korpusu dyplomatycznego, świata kultury i nauki, środowisk polonijnych oraz Kościoła katolickiego.

  W swoim wystąpieniu Ambasador RP Robert Filipczak odniósł się do relacji polsko-estońskich, które określił jako doskonałe w różnych wymiarach: politycznym, wojskowym, gospodarczym i kulturalnym. Wskazał też na zbieżność stanowisko Polski i Estonii w odniesieniu do polityki europejskiej, podkreślając wspólną troskę o jedność Europy oraz przekazał poparcie Polski dla priorytetów zbliżającej się prezydencji Estonii w Radzie UE.

   

   

  Ambasador nawiązał także do przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez Estonię oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a w tym kontekście wskazał na obchodzony w Polsce w 2017 r. Rok Piłsudskiego. W jego ramach odbyła się podczas przyjęcia estońska premiera wystawy pt. „Józef Piłsudski, mąż stanu Polski i Europy”, opracowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wystawa będzie prezentowana w najbliższych miesiącach w ośrodkach regionalnych w całej Estonii.

   

   

  Uroczystości uświetnił występ pianisty Marko Martina z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, który odegrał m.in. pieśń patriotyczną „Witaj majowa jutrzenko”, znaną też jako Mazurek 3 Maja, w aranżacji estońskiego kompozytora Tauno Aintsa.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: