close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 września 2017

  Związek Polaków w Estonii „Polonia” promuje polską kulturę i tradycje.

  Dzień Mniejszości narodowych Estonii został ustanowiony w 2015 r. i jest obchodzony 24 września. W Estonii istnieje ponad 240 narodowych stowarzyszeń kulturalnych oraz 30 niedzielnych szkół. W Tallinnie w dniach 18-24 września odbywał się  tydzień kultury narodowej. W jego ramach mniejszości prezentowały swoje osiągnięcia i możliwości w postaci koncertów, warsztatów, wystaw i wykładów. Zdaniem szefowej Urzędu ds. Kultury, pani Aini Härm "Tallinn jest domem dla przedstawicieli więcej niż 100 narodowości. Odbywające się w ciągu tygodnia uroczystości dają możliwość zapoznania się z tradycjami i obyczajami naszego społeczeństwa wielokulturowego”.

   

   

   

   

  W dniu 24 września, już po raz trzeci, na Rynku Starego Miasta miał miejsce tradycyjny jarmark etnograficzny „Etnolaat”. Jednym z bardziej wyrazistych i zauważalnych  momentów tego wydarzenia był półgodzinny występ zespołu folklorystycznego Związku Polaków w Estonii „Lajkonik”. Jego repertuar, miły dla ucha i promujący polski folklor, znalazł duże uznanie wśród licznie zgromadzonej publiczności. Bawiono się wspólnie przy znanych nie tyko naszym Rodakom utworach.

   

  Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Kultury, MSZ, CD, regionu Ida Virumaa. Obecna była Prezes ZPE „Polonia”, pani Halina Kisłacz.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: