close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 maja 2017

  W dniach 8-13 maja br. w uniwersyteckim mieście Tartu odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Literacki Prima Vista, tradycyjnie ze znaczącym udziałem polskiej literatury.

  Podczas targów książki dzieła polskich autorów na eksponowanych miejscach prezentowały estońskie wydawnictwa, w tym Wydawnictwo Hendrika Lindepuu, specjalizujące się w tłumaczeniu i publikacji literatury polskiej. 11 maja br. w programie głównym Festiwalu znalazło się spotkanie autorskie z Bronką Nowicką, która za debiutancki tomik prozy poetyckiej zatytułowany „Nakarmić kamień” otrzymała Nagrodę Literacką Nike w roku 2016. Rozmowa z polską autorką i lektura jej utworów w językach polskim i estońskim zostały ocenione przez radę artystyczną i publiczność festiwalową jako jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji.

   

  Bronka Nowicka – z wykształcenia reżyser filmowy i teatralny i malarka – przyznała, że debiutancki tom jest efektem jej  pracy badawczej i fascynacji relacją między przedmiotami „z historią” a pamięcią, wyrażoną w słowie. Jej „Nakarmić kamień” doczekało się już trzech wydań w języku polskim. Wydanie estońskie (Hendrik Lindepuu Kirjastus, Halliste 2017) pod tytułem „Anda kivile süüa“ w tłumaczeniu Hendrika Lindepuu - pierwsze obcojęzyczne - trafiło do księgarń w Estonii tuż przed premierą festiwalową. Jego publikację współfinansowano ze środków Estońskiej Fundacji Kultury. Realizacja wizyty polskiej autorki możliwa była dzięki współpracy estońskiego wydawcy HLK z polskim Instytutem Książki.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: