close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 listopada 2017

  Uroczystość z okazji Święta Narodowego 11 Listopada w Tallinnie.

  Z okazji Święta Narodowego, 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbyła się w Tallinnie z udziałem estońskiej Polonii i licznie przybyłych Rodaków doniosła uroczystość uczczenia tego wielkiego, historycznego wydarzenia. Oddano hołd Polakom, którzy w wytrwałej walce o odzyskanie niepodległości służyli wiernie Ojczyźnie z pełnym poświęceniem, nie szczędząc wysiłków ani krwi, często niosąc największą ofiarę własnego życia. Do Tallinna przybyli przedstawiciele  Polonii z różnych regionów Estonii, m.in. Narwy, Tartu, Achtme z Tallinna. Uczestniczyły zarówno osoby w starszym wieku, które zachowały w przekazie i pamięci tamte historyczne, trudne momenty  walki o polską państwowość, jak też młodzież i nasi najmłodsi obywatele, dla których takie wydarzenia pozostają w pamięci pod znakiem ciągłej troski o losy Ojczyzny.

   

   

  Prezes Związku Polaków w Estonii „Polonia”, Halina Kisłacz przywitała wszystkich przybyłych gości, zwłaszcza Ambasadora ze współpracownikami, przedstawiciela Estońskiego Parlamentu, reprezentanta Ministerstwa Kultury, Apostolskiego Wysłannika do Estonii wraz z polskim duchowieństwem, reprezentantów innych narodowości.

   

   

  Ambasador RP w Tallinnie, dr Robert Filipczak zwracając się do zebranych podkreślił, że po 123 latach niewoli, przed  99 laty dotąd nieistniejąca na mapie Europy Polska powróciła na swoje godne miejsce.  Zaznaczył, iż Polska nigdy nie została wymazana z serc Polaków walczących w imię niepodległej Ojczyzny i kształtowania polskiej państwowości. Wskazał na zasługi w tym dziele księcia Adama Czartoryskiego, Romana Dmowskiego oraz wielkich Polaków Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego czy Henryka Sienkiewicza. Przypomniał olbrzymie znaczenie edukacyjnego zaangażowania w zachowanie mowy ojczystej naszego duchowieństwa, stanowiącego w tamtych czasach swoistą opokę polskości.  Przypomniał, iż determinacja i wola zwycięstwa tamtych lat za sprawą wielkiego zaangażowania i politycznej roli Marszałka J.Piłsudskiego, 11 listopada 1918 roku przyniosła wreszcie upragnione zwycięstwo. Przypomniał przy  tym, iż 2017 rok to rok Józefa Piłsudskiego, zaś 5 grudnia będziemy obchodzić jego 150 rocznicę urodzin. Zaznaczył, że naszym obowiązkiem jest, by entuzjazm i miłość naszych przodków do Ojczyzny towarzyszyły nam w codziennej pracy  na rzecz dobra Polski. Przypomniał, iż w przyszłym roku będziemy wraz z Estonią obchodzić 100-letnie rocznice niepodległości. „Będzie to dla wielu z nas okres, podczas którego będziemy często wracać myślami do historii, tradycji i kultury narodowej” – konstatował Ambasador RP. Walka o miejsce Polski w Europie, jej bezpieczeństwo i zachowanie narodowych wartości  stanowią m.in. silę współczesnego patriotyzmu.

   

   

  Ambasador R.Filipczak wyraził podziękowanie Rodakom, dzięki którym polsko-estońskie relacje stają się coraz lepsze, którzy swą pracą codzienną przyczyniają się do zacieśniania więzów przyjaźni między naszymi państwami i społeczeństwami.

   

   

  Goście mieli możliwość uczestniczenia w ciekawym artystycznym programie nawiązującym w scenariuszu do najważniejszych momentów historii. Obejrzeli ciekawie skomponowany muzyczny program utworów patriotycznych w wykonaniu folklorystycznego zespołu polonijnego „Lajkonik”. Zgromadzeni Rodacy wysłuchali także krótkiego recitalu utworów chopinowskich w wykonaniu młodych dwóch estońskich pianistów. Goście mieli również w mniej oficjalnej atmosferze niepowtarzalną możliwość obejrzenia wystawy kopii portretów Marszałka autorstwa Zdzisława Czermańskiego, które przygotowała Ambasada RP w Tallinnie.

  20171111_123315
  20171111_122931
  20171111_122017
  20171111_121457

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: