close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2017

  W siedzibie międzynarodowej uczelni wojskowej Baltic Defence College w Tartu odbył się 11 maja br. wernisaż wystawy „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” w ramach uroczystej inauguracji obchodów Roku Piłsudskiego w Estonii.

  W wydarzeniu wzięli udział studenci i kadra międzynarodowa tej uczelni oraz Estońskiej Akademii Wojskowej. Gośćmi honorowymi wernisażu było 15 attaché wojskowych, akredytowanych na Łotwie i w Estonii. Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie gospodarza uroczystości - komendanta Baltic Defence College Andisa Dilānsa, który podkreślił znakomite stosunki uczelni z Ambasadą RP w Tallinnie oraz wskazał też na wysokie kompetencje reprezentującej Polskę w Baltic Defence College wojskowej kadry naukowej.

   

   

  Głównym elementem programu był wygłoszony przez Ambasadora RP R. Filipczaka wykład nt. roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz budowaniu nowego ładu w Europie. Ambasador wskazał, że Marszałek jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski i jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków, czego wyrazem jest ustanowienie przez Sejm RP roku 2017-ego Rokiem Józefa Piłsudskiego w 150. rocznicę urodzin. Ze względu na profil odbiorców reprezentujących uczelnię wojskową wystąpienie koncentrowało się na J. Piłsudskim jako wizjonerze i strategu dążącym do sojuszy zapewniających ład w regionie i dobrosąsiedzkie stosunki.

   

   

  Wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”, opracowaną na zlecenie MSZ przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, będzie można oglądać w Baltic Defence College do 14 czerwca br. Kolejne pokazy zaplanowano w Muzeum Viljandi , Muzeum Läänemaa w Haapsalu i w Estońskim Muzeum Wojny w Viimsi.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: